Szkoła Podstawowa
im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Kosowie Lackim
ul. Polna 1 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 90 10
Sekretariat: ul. Armii Krajowej 6 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 96 26 szkolakos@wp.pl

Pierwsze posiedzenie
Młodzieżowej Rady Miasta
i Gminy Kosów Lacki IV kadencji

      W dniu12 listopada 2019 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki IV kadencji. Sesja miała uroczysty charakter. Uczestniczyli w niej, m.in.: pan Burmistrz Jan Słomiak, Radni Miasta i Gminy Kosów Lacki na czele z Przewodniczącym panem Wiesławem Wiśniewskim. Oprócz kandydatów do MRMiG, w tym ważnym wydarzeniu wzięli także udział uczniowie klasy VIII B pod opieką p. Anny Kryczki i p. Iwony Wyszomierskiej.
      Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu, młodzież złożyła ślubowanie:
”Ślubuję uroczyście, jako Radny Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki, pracować dla dobra i pomyślności młodzieży, działać zawsze zgodnie z prawem oraz interesami młodych mieszkańców Gminy Kosów Lacki”.
      Przewodniczącym Młodzieżowej Rady została Anna Trzcińska, Wiceprzewodniczącym-Klaudia Ormińska, Sekretarzem –Iga Stefańczuk. Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Dominika Buczyńska, Adam Fiedczak, Mateusz Jurkowski.
Należy wspomnieć, iż w Komisji Rewizyjnej podczas pierwszego posiedzenia Rady z zaangażowaniem pracowali: Adrian Kosowski, Natalia Oleszczuk i Magdalena Zakrzewska.
Przewodniczący Rady Wiesław Wiśniewski i Burmistrz Jan Słomiak złożyli gratulacje młodym radnym , życząc owocnej pracy i satysfakcji z wykonywania mandatu radnego.

Młodzieżowa Rada Miasta i Gminy liczy 15 członków- 7 z naszej szkoły oraz 8
z Zespołu Szkół w Kosowie Lackim.
      Społeczność szkolna przyłącza się do gratulacji dla Radnych, życząc radości z pełnienia zaszczytnej funkcji reprezentowania postaw oraz potrzeb uczniów w działaniach dla dobra i rozwoju naszej małej Ojczyzny.


Opracowała p. Anna Kryczka


Obchody
Narodowego Święta Niepodległości
w klasach I i II

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wychowawczyni klasy IA przygotowała okolicznościową gazetkę. Uczniowie mogli w przystępny sposób zapoznać się z historią Święta obchodzonego 11 listopada oraz postaci Józefa Piłsudskiego. W dniu 8 listopada o godzinie 11:11 wychowawcy klas I i II, pozostali nauczyciele i uczniowie uroczyście odśpiewali hymn państwowy.


Opracowała p. Marzena Marchel


piątek, 1 listopada

      1 listopada 2019r, w dniu Wszystkich Świętych na grobach rodziny Kuszllów delegacja członków Koła Regionalnego złożyła wiązankę i zapaliła znicze.


Opracowała p. Katarzyna Kurowicka


Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki

      W czwartek, 29 października 2019 r., w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki.

Uczniowie klas VI-VIII, w tajnych wyborach, wyłonili spośród 22 kandydatów
7 osób. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała dziewięcioosobowa komisja składająca się z przedstawicieli poszczególnych klas.

Realizacją przedsięwzięcia zajęły się panie: Anna Kryczka, Katarzyna Kurowicka, Teresa Maliszewska i Iwona Wyszomierska. Decyzją wyborców w skład Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki, wejdą:

• Dominika Buczyńska
• Adam Fiedczak
• Mateusz Jurkowski
• Adrian Kosowski
• Natalia Oleszczuk
• Iga Stefańczuk
• Magdalena Zakrzewska

Gratulujemy!!!

Dziękujemy wszystkim osobom, które przygotowywały wybory - dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom, paniom z obsługi oraz kandydatom
z poszczególnych klas, Komisji Wyborczej i uczniom, którzy wzięli udział w głosowaniu.

      Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki stały się dla młodych ludzi cenną lekcją demokracji i wzorowej postawy obywatelskiej.

Opracowała p. Anna Kryczka


Adopcja zabytku

Jak co roku, wypełniając swoje zobowiązania związane z Adopcją Zabytku, uczniowie należący do Koła Regionalnego KOSOWIACY udali się 25 października 2019r wraz z opiekunkami na cmentarz, aby przygotować groby rodziny Kuszllów do dnia Wszystkich Świętych. Należało wypleć chwasty, wynieść śmieci oraz pozgrabiać zeschłe liście. Wszystkie prace zostały wykonane wspaniale. Do grona członków koła w tym roku dołączyły dzieci z klasy IV.


Opracowała p. Katarzyna Kurowicka


"Kamienie na szaniec"

Dnia 24.września 2019r w Sokołowskim Ośrodku Kultury wystawiano wzruszający spektakl pt. "Kamienie na szaniec" w wykonaniu młodych aktorów Narodowego Teatru Edukacji im.Adama Mickiewicza z Wrocławia. Z naszej szkoły udały się tam klasy 8a, 8b i 7b pod opieką pań polonistek K.Kurowickiej i M.Łach.
Scenariusz przedstawienia to wojenne losy Alka, Rudego, Zośki i innych przedstawicieli z tzw. pokolenia Kolumbów. Historia Polski i świata przeplatana opowieścią o miłości, przyjaźni, patriotyzmie, okraszona humorem,oryginalną muzyką i autentycznymi zdjęciami. Chwyta za serce...


Opracowała p. Katarzyna Kurowicka


Wycieczka krajoznawcza

Tradycją Koła Regionalnego KOSOWIACY działającego w naszej szkole jest coroczna organizacja jesiennej wycieczki krajoznawczej.
W tym roku był to dwudniowy wyjazd na południe Polski: do Zatoru i Oświęcimia. W wyprawie wzięli udział uczniowie z klas VII i VIII oraz panie: K.Kurowicka, M.Łach, U.Mąka i G.Niemierka
Pierwszy dzień dzieci spędziły wesoło i aktywnie w największym parku rozrywki w Polsce - w ENERGYLANDII, w jej jesiennej odsłonie, w której do dekoracji zużyto 70 ton dyń.
Tutaj na 26 ha powierzchni znajduje się ponad 70 różnych atrakcjim.in.najwyższy (60 m) i najszybszy (110 km/h) maga coaster w Europie - Hyperion oraz nr 1 na świecie - drewniany coaster Zadra. To prawdziwy raj dla miłośników adrenaliny. Kto wolał nieco spokojniejsze rozrywki, mógł obejrzeć np.film 5D.W przerwie między zabawami można było posilić się w jednym z 40 punktów gastronomicznych, wykorzystując darmowy voucher.
Noc uczestnicy wycieczki spędzili w pięknie położonym na zboczu góry Chełm Ośrodku Wczasowo-Rekolekcyjnym im.Jana Pawła II w Zakrzowie.
Natomiast drugi dzień przebiegał w atmosferze zadumy i powagi, bowiem uczniowie zwiedzili Muzeum- Miejsce Pamięci w Oświęcimiu i Brzezince, dawny KL Auschwitz-Birkenau. Określany był też mianem „fabryki śmierci”. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku miliony turystów odwiedzają Oświęcim, przechodząc przez bramę ze złowieszczym napisem: “Arbeit Macht Frei” (Praca czyni wolnym) Pobyt w tym miejscu stanowił swoiste zderzenie z historią hitlerowskiego okrucieństwa
i najsmutniejszymi w historii ludzkości losami ofiar Holocaustu. W czasie zwiedzania zostały obejrzane oryginalnie zachowane budynki obozowe w głównej części kompleksu, krematoria, komory gazowe (Auschwitz), baraki oraz najważniejsze obiekty w Brzezince (Birkenau). Uczniowie mogli usłyszeć prawdziwe historie więźniów, którzy żyli tutaj w ekstremalnych warunkach, otrzymując racje żywnościowe o wartości 700 kalorii dziennie, zmuszani do pracy ponad siły. Ta wizyta pozostawiła we wszystkich niezatarte wrażenia.
Na koniec, w drodze powrotnej do Kosowa wycieczkowicze zatrzymali się jeszcze w innym niezwykłym miejscu - przy Pustyni Błędowskiej. To największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²) leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej
i Wyżyny Olkuskiej. Według legend pustynia miała powstać z rozsypanego przez diabła piasku, którym chciał on zasypać olkuską kopalnię srebra.
Późnym wieczorem pełni wrażeń wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili do domów.


Opracowała p. Katarzyna Kurowicka


Zagrożenia związane z e-papierosami
MEN i GIS ostrzegają!

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego została zamieszczona informacja dot. e-papierosów skierowana do rodziców. Prosimy o zapoznanie się w/w materiałem.

https://gis.gov.pl/aktualnosci/zagrozenia-zwiazane-z-e-papierosami-men-i-gis-ostrzegaja/

PLIK

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokołowie Podlaskim
ul. Oleksiaka Wichury 3, 08-300 Sokołów Podlaski

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Zacną rzeczą jest uczyć się, ale jeszcze zacniejszą – nauczać.”
                                                                                          Mark Twain

      W Dniu Edukacji Narodowej nasi uczniowie przygotowali pod opieką pań: Ireny Rytel, Iwony Wyszomierskiej, Katarzyny Kurowickiej, Marzeny Marchel
i Ewy Dybowskiej wspaniałą akademię skierowaną do swoich kolegów i koleżanek, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. W programie przedstawione były
w humorystyczny sposób codzienne problemy, z jakimi zmagają się uczniowie
i nauczyciele, można było posłuchać utalentowanych wokalistek i wokalistów,
a także zobaczyć występ najmłodszych uczniów grających na dzwonkach. Kółko taneczne prężnie działające w naszej szkole zaprezentowało publiczności efektowną choreografię.
      Po występach uczniów był czas na życzenia i podziękowania.


Opracowała p. Jolanta Dudek


WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS IV i V

10 października 2019 roku uczniowie klasy czwartej i klas piątych wzięli udział
w wycieczce do Warszawy. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od największego stadionu. PGE Narodowy zachwycił wszystkich wielkością i architekturą. Uczniowie zobaczyli w jaki sposób przygotowywana jest murawa przed meczem.
Niewidzialna Wystawa dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. W ciągu jednej godziny mogliśmy doświadczyć przeżyć właściwych ludziom niewidomym. Dowiedzieliśmy się jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym oraz czym jest mądre i życzliwe wsparcie.
Kolejnym punktem wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Zobaczyliśmy panoramę miasta z trzydziestego piętra.
Następnie udaliśmy się na Plac Marszałka Piłsudskiego. Przewodnik w ciekawy sposób opowiedział o placu i Grobie Nieznanego Żołnierza. Obejrzeliśmy również zmianę warty przy grobie.
Spacer Krakowskim Przedmieściem dostarczył wszystkim wiele wrażeń. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o Pałacu Prezydenckim, pomniku Kopernika, pomniku Bolesława Prusa, Uniwersytecie Warszawskim.
Ostatnim punktem wycieczki był pokaz ręcznego wykonywania cukierków
i warsztaty kręcenia lizaków. Manufaktura Cukierkówto z pewnością najsłodsza atrakcja Warszawy. Bajecznie kolorowe lizaki przyciągnęły wzrok wszystkich a ich smak sprawił, że dorośli przypomnieli sobie smaki dzieciństwa a dzieci poznały nowe, niesamowite smaki słodyczy.


Opracowała p. Małgorzata Wojtczuk, Elżbieta Radomska


Wyjątkowe lekcje w Warszawie

      Dnia 10 października 2019r. odbyła się wycieczka klas 7a, 7b i 6c do Warszawy pełna emocji i wrażeń.
      Uczniowie zwiedzali Ogród Botaniczny w Powsinie podczas lekcji biologii, gdzie mogli poznać egzotyczne gatunki roślin, występujące w innych strefach klimatycznych, jak i nauczyć się rozpoznawać gatunki rodzime, krajowe. Była to też chwila na odpoczynek połączona z nauką wśród zadbanych krajobrazów, sezonowych, pięknie przebarwionych roślin.
      Podczas wycieczki odbyła się też lekcja historii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie przenieśli się w czasie do wydarzeń roku 1944, poznając powstańczą rzeczywistość oglądając filmy, eksponaty poszczególnych sal tematycznych, zdjęcia, słuchając opowieści przewodników.
      Nie mogło zabraknąć również lekcji wychowania fizycznego, która odbyła się w Parku Trampolin pod opieką wyszkolonych instruktorów. Uczniowie mogli wesoło bawić się na trampolinach, a jednocześnie zadbać o swoją kondycję, sprawność ruchową, a także poznać swoje możliwości, pokonać słabości.
      Rozśpiewani uczestnicy wycieczki wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi,
z wrażeniami i wspomnieniami, którymi mogli podzielić się ze swoimi bliskimi.

Opracowała p. Katarzyna Tomczuk
Spotkanie z policjantami uczniów z klas I i II

Z inicjatywy wychowawcy klasy IA w dniu 1 października 2019 roku odbyło się spotkanie z policjantami z posterunku w Kosowie Lackim. W trakcie pogadanki zostały omówione bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły oraz odpowiednie zachowania na drodze.


Następnie uczniowie z klasy IA i IB wraz z wychowawczyniami udali się na pobliskie przejście dla pieszych, aby pod okiem policjantów w praktyce ćwiczyć przejście przez pasy. Ponadto rozpoznawali znaki drogowe znajdujące się w pobliżu szkoły.


W dalszej części praktycznej nauki przechodzili pod okiem wychowawczyń przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną.
Opracowała p. Marzena Marchel

KOLEKCJA ORŁÓW

      W dniu 17 września 2019 roku naszą szkołę zaszczycili swoją obecnością pan Witold Szczęśniak i jego wnuk. Pan Szczęśniak jest synem pani Leontyny Maleszewskiej, osoby zasłużonej dla Kosowa Lackiego.
Pani Leontyna i jej mąż, Józef Maleszewski, utworzyli w swoim domu, na ulicy Polnej, Izbę Pamięci Narodowej.
Pani Maleszewska była artystką ludową zajmującą się haftem i szydełkowaniem. Wykonała m.in. kolekcję haftowanych orłów będących polskimi herbami, godłami
i odznakami.
      Od 2003 roku 48 wizerunków orła znajduje się w budynku szkoły na ulicy Armii Krajowej 6. Autorką współczesnego wizerunku orła w herbie Polski jest pani Teresa Kowalska.
Kolekcję wyeksponowano na górnym holu szkoły.
      ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA EKSPOZYCJI I ZAPOZNANIA SIĘ
Z ŻYCIORYSEM PANI LEONTYNY MALESZEWSKIEJ.

Opracowała p. Anna Kryczka


STYPENDIA BURMISTRZA MIASTA I GMINY KOSÓW LACKI

Pracowitość i zaangażowanie naszych uczniów zostały nagrodzone.

      W czwartek, 5 września 2019 r., podczas posiedzenia Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki zostały wręczone Stypendia Burmistrza.

      „Chciałbym pogratulować uczniom wspaniałych wyników, ale też odwagi, bo bycie prymusem nie jest łatwym zadaniem. Cieszę się, że w naszej gminie mamy tak dużo aktywnej i zdolnej młodzieży. Gratuluję również rodzicom, którzy na pewno są dziś z Was bardzo dumni!”

Zaświadczenia o przyznaniu stypendiów i upominki wręczali pan Burmistrz Jan Słomiak oraz Przewodniczący RM i G pan Wiesław Wiśniewski.
Na zaproszenie władz, w uroczystościach wzięli udział także rodzice nagrodzonych uczniów.
      Wyróżnionych zostało 30 uczniów i absolwentów naszej szkoły. 25 osób otrzymało stypendium za wysokie wyniki w nauce, a 4 za osiągnięcia sportowe.

Uczennica klasy VII B Ewa Kucharek otrzymała wyróżnienie w obu kategoriach.

Stypendium za wysokie wyniki w nauce otrzymali:
Oliwia Jakubaszek – klasa VI
Eliza Kryczka – klasa VI
Marcel Kurowicki – klasa VI
Jakub Pankiewicz – klasa VI
Maja Przewoźna – klasa VI
Klaudia Toruszewska – klasa VI
Małgorzata Winnicka – klasa VI
Kacper Biernat – klasa VII
Jakub Przewoźny – klasa VII
Jakub Rytel – klasa VII
Natalia Sarna – klasa VII
Iga Stefańczuk – klasa VII
Łukasz Strzała – klasa VII
Kinga Wyszomierska – klasa VII
Magdalena Zakrzewska– klasa VII
Karolina Grabowska – klasa VIII
Roksana Zduniak – klasa VIII
Hanna Winnicka – klasa VIII
Katarzyna Zych – klasa VIII
Oliwia Frąc – absolwentka
Amelia Rostkowska – absolwentka
Karolina Ajdys – absolwentka klasy gimnazjalnej
Natalia Olszewska – absolwentka klasy gimnazjalnej
Izabela Wróblewska – absolwentka klasy gimnazjalnej
Radosław Wyszomierski– absolwent klasy gimnazjalnej
Stypendium za osiągnięcia sportowe otrzymali:
Mateusz Jurkowski – klasa VIII
Anna Poniatowska – absolwentka
Jakub Zalewski – absolwent
Paweł Michałowski – absolwent klasy gimnazjalnej

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
JESTEŚMY Z WAS DUMNI !!!
RODZICE I NAUCZYCIELEOpracowała p. Anna Kryczka

Konkurs Wartościowe Opowieści

Regulamin konkursu
Załączniki

Opracowała p. Agnieszka Winnicka, Agnieszka Steć

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

2 września 2019r.

8:30 Msza św. w kościele.

Około 9:50 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego ul. Armii Krajowej 6.

Po uroczystości klasy I-II udają się wraz z wychowawcami
do budynku przy ul. Polnej 1.
 Aktualizacja strony:          14.11.2019

© Copyright 2013 Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim
Stronę napisał oraz administruje Andrzej Świstek kontakt an.sw@op.pl