Szkoła Podstawowa
im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Kosowie Lackim
ul. Polna 1 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 90 10
Sekretariat: ul. Armii Krajowej 6 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 96 26 szkolakos@wp.pl

Harcerstwo


228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
3 Maja obchodzimy 228. rocznicę uchwalenia polskiej Konstytucji. Była to pierwsza Konstytucja w Europie i druga na świecie. Z tej okazji została odprawiona w kościele parafialnym uroczysta Msza Św. Wzięli w niej udział poczty sztandarowe szkół z Kosowa Lackiego, harcerze z 40 Drużyny Harcerskiej, kombatanci i zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Kosów Lacki.


2 Maja-Dzień Flagi
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2004 roku. Od tego czasu, wszyscy Polacy 2 maja oddają cześć biało-czerwonemu symbolowi Polski.


Laureaci konkursu
„100 wierszy na 100-lecie Niepodległej Polski”

Na konkurs wpłynęło 60 prac literackich, które rozpatrywane były w trzech kategoriach wiekowych.
Spośród nadesłanych prac, komisja oceniła 56.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria I – KLASY I-III

      I miejsce - AGNIESZKA LESZCZYŃSKA KL. II B Szkoła Kosów Lacki
      II miejsce - NINA DMOWSKA KL. I B Szkoła Kosów Lacki
      III miejsce - BARTOSZ SIEMIENIUK KL. II B Szkoła Kosów Lacki
                          NATALIA STYCZEWSKA KL. IIB Szkoła Kosów Lacki

WYRÓŻNIENIE – JULIA JAKUBIK KL. IIA I MARTYNA RUDZINSKA KL. IIA Szkoła Kosów Lacki

Kategoria II – KLASY IV – VI

      I miejsce –ZUZANNA ADAMCZYK KL. VI A Szkoła Kosów Lacki
                        OLIWIA PRZESMYCKA KL.VI Szkoła Jabłonna Lacka
      II miejsce - JAKUB RYTEL KL.VI B Szkoła Kosów Lacki
                        WIKTORIA DANIELAK Szkoła Zembrów
      III miejsce –WERONIKA GOWOREK KL. V Szkoła Zembrów
                        JAKUB PRZEWOŹNY KL.VIB Szkoła Kosów Lacki

WYRÓŻNIENIE – KAROLINA CHENDOSZKA KL. V SZK. ŁAZÓW.

Kategoria III – KLASY VII-VIII I GIMNAZJUM

      I miejsce - KATARZYNA ZYCH KL. VIIB Szkoła Kosów Lacki
      II miejsce – HANNA WINNICKA KL. VIIB Szkoła Kosów Lacki
                          SZYMON RYTEL GIMNAZJUM.
      III miejsce – EWELINA LASKOWIECKA KL. VIII Szkoła Kosów Lacki
                          ROKSANA ZDUNIAK KL. VII B Szkoła Kosów Lacki.

WYRÓŻNIENIE – SYLWIA WILGOS KL. VIII Szkoła Kosów Lacki I KAMIL ABRAMOWSKI KL. VIIB Szkoła Kosów Lacki.

KOMISJA W SKŁADZIE:

p. BEATA CHOIŃSKA
p. KATARZYNA KUROWICKA
p. TERESA MALISZEWSKA
p. AGNIESZKA STEĆDroga Krzyżowa ulicami Kosowa Lackiego


BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU
W przedświąteczną niedzielę 23 grudnia Harcerze z 40 Drużyny Harcerskiej
im. Aleksandra Kamińskiego przynieśli mieszkańcom Kosowa Lackiego Betlejemskie Światło Pokoju. Jego oficjalne przekazanie nastąpiło podczas mszy świętej sprawowanej
w kościele Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim.
Tegorocznym hasłem towarzyszącym akcji jest „Światło, które łączy”. Światło jest darem, którym chcemy się podzielić. Niesie ze sobą pokój, pogłębia wiarę, przypomina o radości z narodzin Jezusa Chrystusa. Przypomina nam, że mamy być lepsi, życzliwsi, bardziej pomocni dla drugiego człowieka.
Harcerze przekazując Światło pragną uwrażliwić innych na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, by w tej zabieganej codzienności mieć czas na zauważenie proszących o pomoc, oraz dostrzec milczących w cierpieniu.
Tuż po zakończonej eucharystii, a także następnego dnia każdy mógł zabrać do swojego domu Betlejemskie Światło Pokoju, aby mogło stać się cichym towarzyszem wigilijnej wieczerzy.

phm. Hanna Ratyńska
phm. Małgorzata Wojtczuk


Harcerze w służbie ,,Dla Niepodległości ‘’
Dnia 11 listopada harcerze oddali cześć ojczyźnie. W godzinach porannych uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. wraz z pocztami sztandarowymi i druhami OSP z gminy Kosów Lacki. Wzięli także udział w koncercie patriotycznym ,,Wyśpiewać 100 Lat Niepodległości”. Historię Polski pieśniami przybliżył publiczności M. Miecznikowski. Kolejnym etapem świętowania było spotkanie służb mundurowych, władz i społeczności lokalnej przy pomniku Józefa Piłsudskiego gdzie orędzie wygłosił Burmistrz Miasta i Giny Kosów Lacki. Następnie wszyscy uczestnicy z pochodniami udali się pod M-GOK. Tam odbyły się dalsze uroczystości. Harcerze zaśpiewali pieśni patriotyczne: ,,My pierwsza brygada’’, ,,Pierwsza kadrowa”. Nie mogło zabraknąć również wojskowej grochówki.
ph. Hanna Ratyńska
ph. Małgorzata Wojtczuk79. rocznica wybuchu II wojny światowej
Od wielu lat w pierwszą sobotę września na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa
w Treblince odbywają się uroczystości patriotyczno – religijne, upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej.
      W tym roku obchody te odbyły się 1. września. Wzięli w nich udział przedstawiciele naszej szkoły: poczet sztandarowy oraz 40 Drużyna Harcerska im. Aleksandra Kamińskiego pod opieką drużynowych: ph. Hanną Ratyńską i ph. Małgorzatą Wojtczuk.


Gra Miejska „DLA NIEPODLEGŁEJ”
08.06.2018r. odbyła się Harcerska Gra Miejska „Dla Niepodległej”, w której wzięli udział zuchy z Gromady zuchowej „BIEDRONECZKI” i harcerze z 40 DH im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka”. Przy OSP w Kosowie Lackim zgromadzili się uczestnicy gry
i opiekunowie: p. Elżbieta Radomska, p. Ewa Dybowska, p. Wiesława Kopania,
p. Agnieszka Zych
. Po zbiórce organizacyjnej wszyscy wyruszyli na punkty kontrolne, na których mogli sprawdzić i utrwalić wiedzę z zakresu historii Polski, regulaminu ZHP oraz wykazać się własną pomysłowością przy wykonywaniu zadań praktycznych. Poszczególne patrole przemieszczały się zgodnie z mapą ulicami Kosowa z piosenką na ustach. Kolejnym etapem „Gry Miejskiej” było ognisko, na które przybyła p. dyrektor Grażyna Niemierka. Ognisko rozpalili zaproszeni opiekunowie. Przy wtórze harcerskich piosenek
i pląsów szybko i miło minął nam czas. Przedsięwzięcie przygotowały i nadzorowały wspólnie z opiekunami dh. Małgorzata Wojtczuk i dh. Hanna Ratyńska. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Czuwaj!Nasze sukcesy festiwalowe!
29 maja w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się Festiwal Kultury Harcerskiej. Naszą szkołę reprezentowała 40 DH im. Aleksandra Kamińskiego i zuchy z Gromady Zuchowej- Biedroneczki.
Mottem przewodnim dla festiwalu było hasło ,, Dla Niepodległej”. W związku ze stuleciem odzyskania niepodległości. Wszyscy uczestnicy śpiewali pieśni harcerskie
i patriotyczne. Nasza drużyna wyśpiewała aż 4 pierwsze miejsca w kategoriach:

harcerze- zespół I-miejsce
solistka- I-miejsce ( Ewelina Krzymowska),
zuchy - zespół I-miejsce ,,Biedroneczki”
solistka I-miejsce ( Zuzanna Marchel ).

Po wielkich emocjach wróciliśmy pełni zadowolenia i radości. Nad całością czuwały:

dh. Hanna Ratyńska
dh. Małgorzata WojtczukWarta przy grobie Pana Jezusa
Jak co roku w Wielką Sobotę harcerze pełnią wartę przy grobie Pana Jezusa.


227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
3 Maja obchodzimy 227. rocznicę uchwalenia polskiej Konstytucji. Była to pierwsza Konstytucja w Europie i druga na świecie. Z tej okazji została odprawiona w kościele parafialnym uroczysta Msza Św. Wzięli w niej udział poczty sztandarowe szkół z Kosowa Lackiego, harcerze z 40 Drużyny Harcerskiej, kombatanci i zastępy ochotniczej straży pożarnej.


2 Maja-Dzień Flagi
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2004 roku. Od tego czasu, wszyscy Polacy 2 maja oddają cześć biało-czerwonemu symbolowi Polski.


1 marca
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

„To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przeplata w sercu i pamięci”

Zuchy i harcerze uczcili pamięć żołnierzy wyklętych uczestnicząc wspólnie z władzami miasta i pocztami sztandarowymi szkół w uroczystej Mszy Św., przemarszu ulicami miasta, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy pomniku. Następnie odbyła się uroczysta zbiórka poświęcona wyżej wymienionym bohaterom, na której recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne. Zbiórkę przygotowały i przeprowadziły druhny:
Hanna Ratyńska,
Małgorzata Wojtczuk


Betlejemskie Światełko Pokoju
Niech nas prowadzi światło, wskazuje drogę do pełnego poznania świata, a w nim do bycia z drugim człowiekiem. Niech żyje w nas światło, które uzmysławia nam, jaki jest nasz cel. Niech rozbłyśnie światło, by nam towarzyszyć i dodawać odwagi w codzienności. My, harcerki i harcerze czujemy się cząstką tego świata.
Drużynowe:
phm. Hanna Ratyńska,
phm. Małgorzata Wojtczuk


Święto Odzyskania Niepodległości
Harcerze naszej szkoły wzięli udział w lokalnych obchodach Święta Niepodległości. Rozpoczęły się one o godz. 10:00 mszą św. za Ojczyznę odprawioną w Kościele parafialnym w Kosowie Lackim. Obecni na niej były władze samorządowe, dyrektorzy szkół, kombatanci, harcerze, Poczty Sztandarowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.


MUZYCZNE SPOTKANIA Z POEZJĄ "SKARABEUSZ"

15 11. 2017 jak co roku w listopadzie, odbyły się MUZYCZNE SPOTKANIA Z POEZJĄ "SKARABEUSZ"
W tym roku koncert poświęcony był druhowi Michałowi, który uległ wypadkowi
i przebywa w szpitalu.
Wzięło w nim udział mnóstwo ludzi, którzy mają wrażliwe serca. Wszyscy dedykowali druhowi śpiewane piosenki i recytowane wiersze. Naszą szkołę reprezentowała ucz. kl. 3 Zuzanna Marchel, która zaśpiewała piosenkę pt" Dom, który czeka". Druhna Hanna Ratyńska napisała dla Michała wiersz pt." Nadzieja", który wraz z wierszami pt." Otworzyłeś przede mną okno" i " Bądź miom światłem " zaprezentowała Izabella Ratyńska.Projekt „Jesteśmy Razem”

18 września 2017 roku odbyła się 8 edycja projektu „Jesteśmy Razem”. Sam projekt powstał z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nasza szkoła co roku, pomagała w organizacji projektu, który ma na celu zintegrować młodzież polską z izraelską.
      Część oficjalna miała miejsce pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince, podczas którego m.in. została odmówiona modlitwa w języku polskim i izraelskim,
a pamięć pomordowanych uczczono minutą ciszy.


Drużyna Harcerska podczas uroczystości patriotyczno-religijnych odbywających się w Treblince 3 września 2017r.NASZE SUKCESY FESTIWALOWE

10 maja w SOK odbył się Festiwal Piosenki Harcerskiej. Drużyny należące do Hufca Sokołów Podlaski prezentowały swoje talenty muzyczne.

Po raz pierwszy na Festiwalu został zaprezentowany hymn Hufca, do którego słowa napisała phm Hanna Ratyńska a muzykę skomponował dh Jerzy Śmieciński ze Studia Muzycznego „Akord” w Krakowie.

Nasze miasto reprezentowali harcerze z 40 i 41 DH im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka” działający przy Publicznym Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego i Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Do występu harcerzy przygotowywały druhny: phm Hanna Ratyńska i phm Małgorzata Wojtczuk. Po wspaniałej muzycznej rywalizacji do Kosowa przyjechało 8 statuetek. Siedem złotych za zajęcie I miejsca i jedna brązowa za zajęcie III miejsca. Statuetki dla naszych drużyn
w następujących kategoriach zdobyli:

I miejsce w kategorii „Drużyna Harcerska”– 40 DH ze Szkoły Podstawowej,

I miejsce w kategorii „DSH” – 41 DSH z Publicznego Gimnazjum,

I miejsce w kategorii „Solo zuch”: Zuzanna Marchel,

I miejsce w kategorii „Solo harcerz”: ex aequo Hanna Winnicka, Katarzyna Zych,

I miejsce w kategorii „Duet”: Hanna Winnicka i Katarzyna Zych,

III miejsce w kategorii „Solo harcerz”: Konrad Szerszeń,

I miejsce w kategorii „Solo SH”: Wiktoria Oleszczuk.

Nagrody zwycięzcom wręczali: Komendantka Hufca hm. Bożenna Hardej i Wicestarosta Sokołowski p. Marta Sosnowska.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca harcerze i zuchy z 40DH „Kamyki”, wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczcili pamięć podziemia niepodległościowego uczestnicząc we Mszy Św. , następnie ruszyli uroczystym pochodem by pod pomnikiem oddać hołd bohaterom.Kurs Młodej Kadry ZHP

      1 Ferie zimowe to dla Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka tradycyjnie czas biwaku połączonego z Kursem Młodej Kadry. W tym roku, w dn. 10-12 lutego harcerzy gościł Kosów Lacki: LO im. Orła Białego(zakwaterowanie i realizacja programu) i Publiczne Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego(wyżywienie i realizacja programu). Przedsięwzięcie, ze względu na rok obchodów 20-lecia Sokołowskiego Domu Harcerza przy ulicy Kościuszki 11, odbywało się pod hasłem „Nasz Dom”. Celem kursu byłoprzygotowanie młodych liderów do pełnienia funkcji zastępowych w drużynach harcerskich i przybocznych w gromadach zuchowych, integracja instruktorów, harcerek i harcerzy, a także uczczenie pamięci patrona hufca Janusza Korczaka oraz Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki, którzy zostali ogłoszeni przez Sejm i Senat RP patronami roku 2017.
      Do Kosowa przyjechało siedemdziesięcioro młodych i troszkę starszych osób
w harcerskich mundurach, z różnych środowisk: Bielan, Grochowa, Kosowa, Prostyni, Niecieczy, oraz pięć drużyn z Sokołowa. Komendę KMK stanowili: hm Marianna Popławska – Komendantka, hm Barbara Żaboklicka - Zastępczyni d.s. kształcenia, phm Małgorzata Wojtczuk - Zastępczyni d.s. organizacyjnych, phm. Hanna Ratyńska - Zastępczyni d.s. programowych, dh Mateusz Pasik - Oboźny. Zajęcia prowadzili: hm Barbara Żaboklicka, phm. Marzena Pasik, phm. Katarzyna Nawacka, phm. Karol Zalewski, pwd, Michał Wierzbicki, pwd. Rafał Mikołajewski, Adrianna Adamczuk, Wioleta Dębiec, Paulina Kądziela. Kadrę wspierali też Marta Pasik i Kacper Brocławik.
      W bogatym programie kursu były m.in. warsztaty szkoleniowe (musztra, zasady bezpieczeństwa, udzielanie pierwszej pomocy, gry terenowe, węzły, szyfry, wychowanie gospodarcze, praca ze składką członkowską, akcje zarobkowe, książka finansowa drużyny, rozpisywanie prób na stopnie, konspekty zbiórek), gra terenowa, zabawy integracyjne, sportowe, muzyczne, okolicznościowe Kominki. Szczególny charakter miał Kominek
w sobotę, poprzedzony Mszą św.,sprawowaną przez ks. Jarosława Wojasińskiego. Zaproszenie od harcerzy przyjęli m.in. liczni przyjaciele harcerstwa, w tym Hanna Przesmycka - dyrektor Zespołu Szkół im. Orla Białego, Elżbieta Radomska - dyr. PG im.
A. Kamińskiego, nauczyciele, rodzice.
      Spotkanie prowadził pwd. Michał Wierzbicki. Gawędę o J. Piłsudskim i T. Kościuszce wygłosił dh Jacek Omieciuch, nauczyciel historii w SP w Kosowie. Natomiast Komendantka Hufca hm. Bożenna Hardej w swojej gawędzie nawiązała do dzieła Janusza Korczaka, który całe swoje życie poświecił wychowaniu dzieci. Tworzył domy dla bezdomnych dzieci, jeden
>z nich nosił nazwę Nasz Dom. Zaprosiła do udziału w kolejnych hufcowych przedsięwzięciach w roku obchodów 20-lecia działalności Sokołowskiego Domu Harcerza przy ul. Kościuszki 11. Po kominku był słodki poczęstunek - wata cukrowa wykonana serwowana przez phm. Anetę i hm. Grzegorza Nowotniaków.
      Organizatorzy i prowadzący Kurs Młodej Kadry wierzą, że jego uczestnicy wrócili do swoich środowisk wzmocnieni integracją i przyjaźnią, nową wiedzą i umiejętnościami i dzięki temu udoskonalą swoje gromady i drużyny, a wspólne chwile spędzone w gościnnych szkołach w Kosowie Lackim zapamiętają na zawsze.


Betlejemskie Światło Pokoju

      1 „Odważnie twórzmy pokój” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną malutką świeczkę. Jej płomień, niesiony przez skautów przez kraje i kontynenty, obiega świat. W historii akcji, mimo zmieniających się warunków politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
     Nasi harcerz, wzorem lat ubiegłych, chętnie wzięli udział w tegorocznej sztafecie. 18 grudnia, w ostatnią niedzielę adwentu, odbyło się uroczyste przekazanie Światełka do naszego parafialnego kościoła.


Przekazali je również na ręce pani dyrektor G. Niemierki podczas szkolnej akademii.


W wigilijny poranek wyruszyli ulicami Kosowa, aby Światełko dotarło również do mieszkańców naszego miasta.

23 Muzyczne Spotkania z Poezją „Skarabeusz”

      16 listopada przedstawiciele naszej DH wzięli udział w Muzycznych spotkaniach z Poezją „Skarabeusz” w Sokołowie Podlaskim.
      Na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury wystąpiły: Zuzia Marchel, Marianna Omieciuch, Hanna Winnicka i Katarzyna Zych.11 listopada
Narodowe Święto Niepodległości

     Podczas obchodów 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie zabrakło naszych zuchów i harcerzy. Wzięli udział w uroczystej Mszy świętej, następnie wraz z władzami samorządowymi, pocztami sztandarowymi przemaszerowali w pochodzie do pomnika Józefa Piłsudzkiego. Na placu przed MGOK wszyscy odśpiewali Hymn Polski, w tym czasie została wciągnięta na maszt Flaga przekazana przez prezydenta RP. Następnie na sali widowiskowej obejrzeli akademię przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół w Kosowie Lackim.3.09.2016r. – Uroczystość patriotyczno-religijna w Treblince

      40 DH „Kamyki” jak co roku uczestniczyła obchodach rocznicy wybuchu
II wojny światowej w Treblince.
      Harcerze wzięli czynny udział w Drodze Krzyżowej, Mszy Świętej oraz pełnili wartę przy pomniku ofiar więźniów Karnego Obozu Pracy.


Opracowała: Tekst i zdjęcia Agnieszka Zych

 Aktualizacja strony:          18.09.2019

© Copyright 2013 Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim
Stronę napisał oraz administruje Andrzej Świstek kontakt an.sw@op.pl